Fitness Šik | Těhotenství není nemoc. Na cvičení nezapomínejte
fitness šik, fitness v Uhříněvsi, kam v Uhřínevsi, cvičení v Uhříněvsi, zdravě hubnout, Hana Škarabela, osobní trenér, kruhový trénink, kineziotaping, diagnostika pohybového aparátu, redukční trénink, těhotenství, cvičení v těhotenství
16483
post-template-default,single,single-post,postid-16483,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive

Těhotenství není nemoc. Na cvičení nezapomínejte

Těhotenství není nemoc. Na cvičení nezapomínejte

Chodíte do fitka už několik let a teď jste těhotná. Máte teď přestat se svým oblíbeným cvičením a začít se věnovat třeba józe, která se v jiném stavu obzvlášť doporučuje? Ne! Těhotenství není nemoc a ženské tělo je na něj dobře připraveno. Pokud jste tedy zdravotně v pořádku, gynekolog nenašel žádné komplikace a fitness se věnujete dlouhodobě, můžete v tom bez problémů pokračovat i v těhotenství. Jen se poraďte se svým trenérem, který váš stav vezme v úvahu a upraví cviky, které můžete dělat.

Jaká pravidla by tedy těhotné při cvičení měly dodržovat?

  • Poradit se se svým lékařem, který nejlíp zná zdravotní stav a doporučí případná zdravotní omezení.
  • Nepouštějte se do nových, náročných cvičení. Cvičte to, co jste zvyklé.
  • V prvním trimestru, kdy je plod nejohroženější, se doporučuje náročnost cvičení omezit až o 70 procent.

„Občas k nám přichází ženy, které nikdy dřív necvičily, ale teď chtějí začít, protože jim to doporučil lékař. Jistě, to je chvályhodné, ale nemohou začít právě v těhotenství s tvrdým tréninkem. To by mohlo jejich dítě dokonce ohrozit,“ vysvětluje trenérka Hana Škarabela. Rozhodně se proto do cvičení nepouštějte samy a bez trenéra, mohly byste si ublížit. Nedělejte nic, co by vám způsobovalo bolest, a cvičte pomalu a se správnou mírou.

Jaké cviky jsou nevhodné?

Přestože je dobré v těhotenství posilovat pánevní dno, cviky, které jej namáhají nadměrně, je lepší vynechat. Stejně tak byste bez porady s trenérem neměly posilovat břišní svaly. Posilování břišních partií není v těhotenství úplně zakázané, například na těhotenských lekcích se posilují šikmé břišní svaly, ale pustit se do toho na vlastní triko může být rizikové. Samozřejmě byste se měly vyhnout zvedání velkých zátěží! V pokročilejších stádiích těhotenství pak může být nepříjemná poloha na zádech, v takovém případě se řiďte svými pocity.

A co je tedy dobré posilovat?

V těhotenství vás potrápí bolesti zad, je tedy rozhodně vhodné naučit se cviky, které vám uleví. Pro lepší průběh těhotenství a následný porod se hodí mít silné svaly pánevního dna. Zabráníte tak například nepříjemným problémům s inkontinencí a usnadníte si konečnou fázi porodu. S těmito cviky tak doporučujeme začít co nejdřív. S tímto posilováním se pojí i posílení hýžďových svalů. A bez obav pak můžete cvičit svalstvo horních končetin, deltové svaly a oblast lopatek a hrudníku.

Cvičte pravidelně a tělo zatěžujte postupně. Pravidelné opakování je lepší než jednorázová velká zátěž. Vyhýbejte se různým skokům a trhavým pohybům. A hlavně – pokud se objeví jakýkoliv problém, okamžitě přestaňte.



VSTUPNÍ DIAGNOSTIKA POHYBOVÉHO APARÁTU ZDARMA V PŘÍPADĚ VYUŽITÍ TRENÉRSKÝCH SLUŽEB.