Fitness Šik | Narovnejte se, prosím! Jak na správné držení těla
posilování, fitness, core, správný postoj
16709
post-template-default,single,single-post,postid-16709,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive

Narovnejte se, prosím! Jak na správné držení těla

Narovnejte se, prosím! Jak na správné držení těla

Nepříjemné bolesti za krkem, zad, nebo například úporné migrény. V moderní společnosti jimi trpí tolik lidí, že jsme se naučili je bagatelizovat, nevnímat a přecházet. Bolest je ale příznakem toho, že je něco špatně. Příčinou je obyčejně nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a špatné držení těla. Anebo kombinace všech tří faktorů, které s sebou nesou zdravotní problémy – předsunují se ramena, páteř ztrácí flexibilitu, ploténky vyhřezávají, břišní svaly ochabují, hýžďové svaly degenerují…

Zatímco změnit zaměstnání není často úplně jednoduché a na výsledky cvičení je třeba chvíli čekat, změnit držení těla můžete okamžitě. Jak tedy vlastně vypadá správné držení těla?

Hlava sedi pevně na krku, s nímž brada svírá pravý úhel. Nemá být předsazená, ani ukloněná do strany. Správného posazení hlavy dosáhneme, pokud budeme mít uvolněnou krční páteř, proto je třeba ji pravidelně procvičovat úklony hlavy, její rotací do stran a protahovat tlačením brady do hrudníku.

Ramena by měla mířit spíše dozadu a dolů. Jejich předtáčení dopředu způsobují zkrácené prsní a deltové svaly, za zvedání ramen pak může zkrácení trapézového svalu. Špatná pozice ramen má za následek zakulacení hrudní páteře. Aby se ramena a záda narovnala, je třeba posilovat zádové svalstvo a zároveň protahovat prsní, deltové a trapézové svaly.

Pánev a boky by naopak měly mířit lehce vpřed. Pokud často bolí bedra, může za to nepřiměřeně prohnutá páteř a „vyšpulení zadečku“. Za takový postoj obvykle mohou oslabené břišní a hýžďové svaly a zkrácené svaly spodní části zad. Nohy by při správném postoji měly být lehce od sebe, kolena mírně pokrčená, abychom nepřetěžovali kyčle a kolena. Špičky směřují vpřed.

Posílený střed těla je při správném držení těla velmi důležitý. Core, jak se středu těla také říká, označuje svaly trupu v oblasti beder, pánve, břicha a kyčlí. „Core je pro stabilitu postoje velmi důležitý, přitom se na něj často zapomíná. Jde o svaly trupu v oblasti beder, pánve, břicha a kyčlí. Pevný střed těla je potřeba nejen při cvičení, ale hodí se v běžném životě a využívá se i při rehabilitaci,“ vysvětluje fitness trenérka Hana Škarabela. Podle ní při oslabení core dochází ke zraněním a svalové dysbalanci způsobené právě vadným držením těla. Posílení oblasti pomůže i s bolestmi krční páteře, kyčlí, kolenou a ramen.

Je jasné, že správný postoj se nedá naučit hned, zvlášť, pokud jsou svaly hodně ochablé a zkrácené. Jakmile začnete cvičit, změny se rychle projeví. Základem je aktivovat dlouho nepoužívané svaly. To nejlépe zvládnete pod dohledem trenéra, jenž zkontroluje, zda při cvičení zapojujete správný sval, který potřebujete. Dobrý trenér také ví, že svaly obvykle mívají své antagonisty, tedy protichůdné svaly s opačnou funkcí. Pokud je tedy někde nějaký sval zkrácený, na jeho opačné straně je sval oslabený. Ten první je vždy třeba protáhnout a druhý posílit. Pokud budete jen protahovat, nebo jen posilovat, dobrých výsledků nedosáhnete.



VSTUPNÍ DIAGNOSTIKA POHYBOVÉHO APARÁTU ZDARMA V PŘÍPADĚ VYUŽITÍ TRENÉRSKÝCH SLUŽEB.