Fitness Šik | Fitness výzvy k vysněné postavě nevedou. Spíš ohrozí vaše zdraví
17041
post-template-default,single,single-post,postid-17041,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive

Fitness výzvy k vysněné postavě nevedou. Spíš ohrozí vaše zdraví

Plank

Fitness výzvy k vysněné postavě nevedou. Spíš ohrozí vaše zdraví

Internet je plný různých výzev. Každý den udělejte o deset dřepů více a za měsíc budete mít nožky, že se za nimi každý ohlédne. Když budete dělat den co den planky, vaše břicho bude za měsíc štíhlejší. Anebo si pořádně ublížíte. 

Jakmile se na internetu začnete zajímat o fitness, nebude to trvat dlouho a brzy na vás vyskočí nějaká fitness výzva – ať už v podobě postů na sociálních sítích nebo článků na internetu. Na první pohled to vypadá jednoduše, budete měsíc cvičit a vaše břicho (zadek, nohy) bude rázem hubenější, vyrýsovanější a hlavně hezčí. No, kdo by to nezkusil. Než ale začnete bezhlavě cvičit, vezměte rozum do hrsti.

30 vteřin planku stačí

Třicetidenní výzvy jsou v podstatě tréninkový program zaměřený na jednu konkrétní partii či jeden daný cvik. Každý den se cvičí o trochu déle či více a za měsíc máte tělo na jedničku. Na první pohled to vypadá snadně… “Takové výzvy jsou pro lidi, jako jsem například já a moje trenérky, prostě pro trénované lidi. Člověk, který pravidelně necvičí si může ublížit, a to hlavně špatným provedením cviků,” uvádí Hanka Škarabela z Fitness Šik.

Jako nebezpečnou pro netrénované lidi vidí zejména plankovou polohu, tedy cvik, kterému se česky říká prkno. Člověk je ve vzporu na rukou a nohou. “Výzva, která mne asi rozčílila nejvíc. V pozici planku se mají postupně přidat minuty, cílem má být deset minut. To je NESMYSL. Nikdo nezvládne udržet správnou pozici tak dlouho. Mnozí to neumí vůbec, a ti trénovaní vydrží maximálně minutu, z toho asi 30 vteřin správně a pak se už prohýbají nebo vystrkují zadek, nebo se propadnou v lopatkách. Já nejsem výjimkou,” popisuje trenérka. Přitom špatně provedený plank může způsobit břišní diastázu, další zkrácení již zkrácených svalů, jako je například trapézový sval, bederní sval.

Nedostatek regenerace

Cvičební výzvy naráží na další problém – nedostatek regenerace, která je při hubnutí i tvarování postavy velmi důležitá. Během třiceti denních výzev, která stále dokola namáhají tu stejnou partii, ale autoři na tuto důležitou součást zapomínají. Snadno se pak může objevit svalová horečka, nebo dokonce zranění z přetížení.

Fit pro život

Dobře sestavená měsíční výzva může posloužit jako motivace, důležité ale je, abyste u cvičení dokázali vydržet. „Pokud chcete být ve formě, budete muset cvičit a udržovat se po zbytek života. Bohužel měsíc nestačí. Měsíční výzva v dietě povede samozřejmě k jojo efektu,“ vysvětluje Hanka, která se zaměřuje na fitness pro ženy.

Správná strava po celý život

Ani stravovací výzvy k velkému účinku nevedou, za měsíc opravdu výrazně nezhubnete. “Je ale možné celou výzvu využít jako nakopnutí k správnému stravování po zbytek života. Na nebezpečné diety a dlouhodobé půsty ale raději rovnou zapomeňte,” radí trenérka.

Mají výzvy nějaký význam?

Ano. Takové výzvy jsou pro silné lidi, kteří mají v hlavě jasno, jsou disciplinovaní a chtějí se vybičovat a také něco dokázat, zahrát si. Výzvy jsou skvělé na vystoupení z komfortní zóny, pro zábavu. Bohužel jsou mezi námi spíše opačné typy lidí, kteří chtějí vše zadarmo a jsou líní,” domnívá se Hanka.

Chcete skutečně a trvale zhubnout? Je to těžký úkol, proto na to nebuďte sami. Navštivte osobního trenéra, která vám nejprve udělá vstupní diagnostiku a poté připraví tréninkový plán přesně pro vás a vaši fyzickou kondici. Při cvičení na vás bude dohlížet a kontrolovat správné provádění cviků, abyste se netrápili zbytečně. Jen tak zhubnete natrvalo. 

 VSTUPNÍ DIAGNOSTIKA POHYBOVÉHO APARÁTU ZDARMA V PŘÍPADĚ VYUŽITÍ TRENÉRSKÝCH SLUŽEB.