30 Dub Za bolestí hlavy i zad může být špatné dýchání
Dýchání je pro člověka nejpřirozenějším pohybem, vždyť je to nutnost, bez které bychom na světě nebyli. Může se tedy zdát, že to zákonitě každý člověk musí dělat správně. Po narození ano, jenomže poté naši tělesnou schránku začnou deformovat různé vnější vlivy (například neustálé sezení) a na správné dýchání postupně zapomínáme. Vznikají svalové dysbalance, nerovnovážné napětí v těle… Nesprávné dýchání přitom může stát za mnoha zdravotními obtížemi, u některých byste tuto příčinu ani neočekávali. Kdo má potíže se zády, rameny, zablokovanými žebry, krční páteří, bolestmi hlavy, ten s největší pravděpodobností také špatně dýchá. Čím větší jsou potíže, tím horší dýchání je.
Při dýchání lze zapojit velké množství svalů, lze dýchat do jednotlivých orgánů a tím jim pomoci s prokrvením. Je možné tímto způsobem odstranit dlouhodobé chronické bolesti, bolesti při menstruaci, ale i jiné zdravotní potíže. Bohužel, většina lidí dýchá jen povrchně. Nejčastěji jde o dýchání do horní části hrudníku, jiní zase dýchají pouze do břicha. Oba způsoby jsou škodlivé, protože dochází k chronickému přetěžování jedné části těla, zatímco jiná nepracuje a leniví. Dýchání do horní části hrudníku je typické zejména pro ženy, muži dýchají spíše břichem. Ale pouze zapojení obou způsob vede k využívání plic na 100 procent.
Pracovat by měla zejména bránice
Mezi hrudní a břišní dutinou se nachází svalová přepážka, která se nazývá bránice. Ta by při správném dýchání měla odvést daleko větší práce, než tomu u většiny lidí je. Pokud se totiž zapojí do procesu dýchání, stlačuje břišní orgány a tím zlepšuje jejich funkci a prokrvení. Při používání bránice je to vidět i na bříšku, které se mírně rozestupuje – do stran, dozadu i dopředu. Parťákem bránice při správném dýchání je pánevní dno a hluboké břišní svaly. Ty společně udržují páteř a spodní žebra ve správném postavení, výsledkem je život bez bolestí a blokád. Při jakémkoliv cvičení je proto důležité zamyslet se nad posilováním takzvaného středu těla, aby všechny svaly zde uložené mohly vytvořit fungující celek.
Břišní neboli abdominální dýchání je typické především pro muže, ženy často dýchají jen horní částí plic. Přitom dolní část plic by tělu měla dodávat až 80% kyslíku! Při nádechu se břicho musí viditelně zvednout, jen zkusme pozorovat miminka jak správně dýchají. Při břišním dýchání se bránice zploští a sníží, čímž se zlepší krevní oběh a dochází k jemné masáži břišních orgánů. Játra, žlučník, slinivka, slezina, žaludek i střeva jsou stimulována a dochází k jejich optimální funkci.
Cestou ke správnému dýchání je vědomé dýchání, tedy soustředění na to, jaké svaly se při nádechu a výdechu zapojují a kam vzduch v těle směřuje. Možná to ze začátku zní složitě, zejména pokud jste to nikdy nedělali, ale naučit se dýchání lze poměrně rychle. Určitě pomůže, když nácvik propojíte s nějakým cvičením, které posílí výše uvedené svaly a pomůže uvolnit zatuhlé tělo. Postavte se napřímeně, jak na to se dozvíte v našem minulém článku, a položte si jednu ruku na hrudník a druhou na bok. Zatímco ta na hrudníku by se zvedat neměla,měli byste cítit, jak se s nádechem roztahují prsty v pase. Zkoušejte to několikrát denně, ve stoje i v sedě, časem se tělo zase naučí dýchat lépe samo.
Správné dýchání nesouvisí ani tolik s hlubokým nádechem, jak se mnoho lidí domnívá. Mnohem důležitější je hluboký výdech, kdy dojde k úplnému vyprázdnění plic, a tak vyloučení použitého, toxického vzduchu. Výdech by měl být delší než nádech. Naučíte se to tak, že budete při dýchání počítat – nádech na dvě doby, výdech na čtyři.
Nádech i výdech provádějte nosem. Výdech postupně prodlužujte až do dvojnásobné délky než nádech. Počítejte si – nádech na dvě doby, výdech na čtyři. Za doprovodu relaxační hudby a se zavřenýma očima se budete soustředit ještě lépe!