18 Zář Jak jíst před tréninkem i po něm?
Pro maximální sportovní výkon, zlepšení kondice i pro redukci váhy je důležité nejen samotné cvičení, ale také to, kdy jíme a co jíme. Pravidelný příjem potravy totiž může významně přispět k dosažení požadovaných výsledků. Každé dvě až tři hodinky bychom si tak měli dopřát nějaké jídlo. Pokud však cvičíme, je nutné si jídla plánovat, abychom se „nenacpali“ těsně před cvičením. Tělo by se nám odměnilo únavou, či dokonce nevolností a trénink by rozhodně nebyl kvalitní.
Takže jak jíst, aby nám potrava pomáhala? Klasické jídlo, jako je snídaně či oběd, si můžete dopřát 3-4 hodiny před cvičením. Pozor na to, co jíte – nevhodná jsou těžce stravitelná jídla, které v žaludku zůstanou déle než hodiny. Ideální pak je kombinace složených sacharidů s vyšším obsahem vlákniny, bílkoviny a zeleninu. „Před samotným cvičením pak je dobré jíst naposledy 2 hodiny před tréninkem. Vhodné jsou složité sacharidy (třeba celozrnné výrobky), které uvolňují energii postupně. Pokud nestíháme, ideální je například banán s jogurtem, který můžeme pro lepší trávení rozmixovat,“ vysvětluje trenérka Hana Škarabela. Podle ní určitě není dobré jíst před tréninkem smažená jídla, cukrovinky a tučné potraviny. Dejte si také pozor na jídla, obsahující větší množství vlákniny. Jsou zdravá, ale také občas nadýmají, a to při sportu opravdu není příjemné.
Před tréninkem pijte v průběhu celého dne čistou vodu i čaj a nemusíte se bát ani kvalitní kávy těsně před výkonem – ta vás jednak povzbudí, ale také popožene spalování tuku.
Během cvičení hlavně pijte
Běžný trénink trvá zhruba hodinu. Během této doby není třeba žádná speciální strava. Nesmíte však zapomínat na pitný režim. Bohatě stačí obyčejná, neperlivá voda.
Po tréninku nehladovět!
Jídlo a pití po cvičení je také důležité, protože doplní do svalů spotřebovanou energii i tekutiny. Po cvičení je dobré nějaký čas počkat, protože žaludek se opět musí prokrvit, aby mohl dobře trávit a aby se vám neudělalo těžko. „Doporučuji nejíst zhruba hodinu po cvičení, protože tělo stále pracuje a spaluje za nás. Když ho nebudeme rušit, spalování se zbytečně nezastaví,“ doporučuje trenérka, která radí dopřát si bílkoviny jak rostlinného, tak živočišného původu a zeleninu. Záleží i na aktivitě, které jste se věnovali. Po rychlé, aerobní aktivitě se nejlépe hodí libové bílé maso se zeleninou – vůbec není potřeba přidávat nějakou přílohu. Po silovém tréninku se pak hodí jídla, která žaludek tráví výrazně rychleji. Po cvičení si můžete dopřát i proteinové nápoje.
K večeři si poté dopřejte kvalitní bílkoviny (které byste ale měli večeřet téměř vždy).