Fitness Šik | Diagnostika těla napoví, jak na tom jste
diagnostika, pohybový aparát, tréninkový plán, hubnutí, prázdniny, fitness, fitness pro ženy
16660
post-template-default,single,single-post,postid-16660,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive

Diagnostika těla napoví, jak na tom jste

Cvičení na míči

Diagnostika těla napoví, jak na tom jste

Chystáte se začít cvičit, nebo dokonce hubnout? V tom případě nejdřív zjistěte, jak na tom vaše tělo teď je. Proč? Svaly jsou těžší než tuk, a tak je možné, že během hubnutí bude vaše váha stagnovat, což je pěkně demotivující. Budou se vám tedy hodit i další ukazatele, jako je množství tuku a svalů či BMI. A pokud znáte stav vašeho těla, můžete si svůj tréninkový plán přizpůsobit na míru, takže posílíte přesně ty svalové partie, které posílit potřebují.

Ale zdaleka nejde jen o hubnutí. „Když ke mne přijde nový klient, nejdřív si ho vyzpovídám. Zajímá mne jeho váha, výška, zdravotní stav, zda se věnuje nějaké sportovní aktivitě a také, jaké má cíle. Potom přistoupíme k manuální diagnostice zkrácených a oslabených svalů,“ popisuje trenérka Hana Škarabela. Zní to složitě, ale nic složitého na tom není – klient pod vedením trenérky protáhne a procvičí více než 10 svalů a trenérka pozná, zda jsou zkrácené, či dokonce oslabené. Může odhalit vadné držení těla v sedu, stoji či chůzi, asymetricky vyvinuté svaly. Určité problémy jsou normální a má je každý, při tvorbě plánu je třeba z těchto znalostí vycházet a zamezit chybám. Trenér tak snižuje riziko poranění a zamezuje ještě většímu namáhání už tak přetížených svalů.

Cviky, které napomáhají diagnostice, jsou jednoduché a z větší části se odehrávají na zemi. Klient tak například ukáže, jak mu jdou zkracovačky, podsazování pánve či obyčejný sed rozkročmo. Zvládne to každý, i ten, kdo léta necvičil. „Už během diagnostiky mi v hlavě naskakuje pro klienta plán, který potom doladíme podle vážení a měření,“ vysvětluje Hanka. To následuje po cvičení. Chytrá váha ukáže nejen, kolik klient váží, ale po zadání výšky a věku se zobrazí i množství svalů, podkožního a viscerálního tuku a BMI. „Hned pak víme, zda má klient nadváhu, nebo ho navíc ohrožuje nebezpečný viscerální tuk uložený v krajině břišní. Ten má gelovou strukturu, obaluje velké orgány, například játra, slinivku a ledviny a může také přispívat rozvoji onemocnění srdce, demence, rakoviny, deprese a mnoha dalších chorob,“ varuje trenérka.

Během tréninků se pak ukáže, jak dobře je plán sestavený a je možné jej znovu přizpůsobit. Všichni klienti totiž nemohou cvičit podle stejného plánu, každé tělo je jiné a potřebuje jiný přístup. „Také stravování je důležitou součástí zdravého životního stylu, takže si s klientkou popovídám i o jídelníčku. Těm, kteří potřebují razantní změnu, pak doporučím spolupráci s výživovou poradkyní,“ dodává Hanka.

Diagnostiku pohybového aparátu v našem fitku provádíme zcela zdarma.VSTUPNÍ DIAGNOSTIKA POHYBOVÉHO APARÁTU ZDARMA V PŘÍPADĚ VYUŽITÍ TRENÉRSKÝCH SLUŽEB.