02 Dub Kineziotaping – barevné pásky, které přinesou úlevu
Taky vás už zaujaly barevné pásky, které „zdobí“ těla sportovců? Říká se jim tejpy a dokáží s lidským zdravím téměř zázraky. Umožňují totiž do bolavého místa trvalý průtok krve i lymfy, čímž pomáhají aktivovat ozdravné procesy. Jejich nalepení na kůži zároveň dráždí receptory na kůži, které přináší téměř okamžitou úlevu. Tato regenerační a léčebná terapie se jmenuje kineziotaping a vyvinul ji v 70. letech minulého století japonský lékař a chiropraktik Kenzo Kase, ale velké obliby se dočkala až v posledním desetiletí.
Kdy lze pásky použít?
Využití mají opravdu široké – uplatnění najdou při bolestech svalů i kloubů způsobených sportem, ale i při těch, které způsobuje například vadné držení těla či nemoc. Také s bolestmi hlavy, zubů či menstruačními potížemi si dokáží poradit. Lze jich využít i v případě poúrazového doléčení, pro rekonvalescenci, ale i na chronické problémy. Ač pásky vídáme nejčastěji na sportovcích, využít je může každý. Třeba ten, kdo celé dny pracuje s počítačem a přetěžuje předloketní a pažní svalové skupiny, ramenní partie či má ztuhlou krční páteř. Velmi vhodné jsou i pro ty, kdo trpí tenisovým loktem či problémy s karpálním tunelem.
Kineziotaping na rozdíl od konvenčních tejpů, které slouží k omezení nebo znemožnění pohybového stereotypu, neomezuje hybnost. S aplikovanými páskami můžete bez problémů cvičit, ale třeba i se koupat. Nalepený tejp by měl vydržet i pět dní.
Právě proto, že je jejich využití tak široké, nemůže je lepit každý. Nestačí si koupit tejpy na internetu a ošetřit se pomocí videa na youtube. Neodborník je málokdy pozná, zda bolí sval, vaz, nebo šlacha, a jak má tedy pásku nalepit. Špatné upnutí ale nepomůže, v tom horším případě dokáže potíže dokonce zhoršit. Ve Fitness Šik si s vašimi bolestmi poradíme, protože poznáme, co a jak je třeba zafixovat, aby bolest odezněla. Poradíme, jak dlouho nechat tejp na místě a jak se o něj postarat, aby dobře držel. Terapii můžeme podle potřeby zopakovat.