Fitness Šik | Potřebujete trénink a máte málo času? Zkuste tabatu
16604
post-template-default,single,single-post,postid-16604,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive

Potřebujete trénink a máte málo času? Zkuste tabatu

Tabata

Potřebujete trénink a máte málo času? Zkuste tabatu

Tabata patří do skupiny vysoce intenzivních intervalových cvičení, která jsou v poslední době velkým hitem. A nelze se divit, každý bojuje s časem a tento typ cvičení většinou trvá kratší dobu než klasické lekce. Některé typy tréninků zaberou pouhých pět minut. Může tedy být takové cvičení účinné?

Tělo pracuje v maximální tepové frekvenci, která ovšem během krátkých přestávek klesá až k 50 procentům výkonu. „Při tabatě se kombinuje aerobní a silové cvičení ve vysoké tepové frekvenci, v tréninku se střídá cvičení s odpočinkem v poměru 2:1. Na každých 20 vteřin cvičení tedy připadá 10 vteřin odpočinku,“ vysvětluje trenérka Hanka Škarabela, která dodává, že se každý cvik opakuje až 8krát. Tyto cviky přitom mohou být komplexní, procvičují několik svalových partií naráz. Jako příklad tak můžeme uvést například angličáky, swing s kettlebellem, skákání přes švihadlo, údery z boxu… Škála cviků je velká.

Při takovém tréninku se prudce zvyšuje kapacita plic a zlepšuje se celkový výkon. Pro zlepšení jej používají například vrcholoví sportovci, úplní začátečníci by měli zvolit jiný typ tréninku. Pokud na tom nejste s kondičkou úplně nejlépe, nemusíte vždy dělat nejtěžší variace cviků. Cvičte podle toho, co vám tělo dovolí, a když nebudete moct, zvolněte. Tuhle radu budete potřebovat, tabatě se někdy přezdívá japonský zabiják. Také proto není vhodné pro cvičence, kteří nejsou zcela zdraví, těhotné ženy a lidi s nemocným kardiovaskulárním systémem.

„Já osobně prokládám cviky z tabaty se silovým cvičením, aby mi klienti vydrželi hodinu. Tabata jako celek se cvičí pouze 20 minut, víc by ani nikdo nezvládl,“ vysvětluje Hanka, která radí alespoň na začátek vyzkoušet lekci pod vedením zkušeného trenéra. Jen tak budete mít jistotu, že cviky provádíte správně.VSTUPNÍ DIAGNOSTIKA POHYBOVÉHO APARÁTU ZDARMA V PŘÍPADĚ VYUŽITÍ TRENÉRSKÝCH SLUŽEB.