Fitness Šik | Jak cvičit v létě a nepřehřát se
16666
post-template-default,single,single-post,postid-16666,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive

Jak cvičit v létě a nepřehřát se

Jak cvičit v létě a nepřehřát se

Pekelně horké počasí posledních dní rozhodně neprospívá lidskému zdraví, a pokud si nedáte pozor, mohlo by to skončit kolapsem. Co ale dělat se cvičením, je lepší vynechat trénink, když teploty ve stínu sahají ke 40 °C?

Vysoké teploty představují zátěž zejména pro naše srdce a plíce, neboť se zvyšuje tělesná teplota. Aby se organismus ochladil, prokrvuje více pokožku, takže ale přivádí méně krve do svalů a zvyšuje se srdeční tep. Když je navíc vysoká vzdušná vlhkost, pot se z těla neodpařuje tak rychle jako za běžných dní a tím se zvyšuje tělesná teplota. Nadměrným pocením pak tělo přichází o ionty a o vodu. Může dojít v křečím z horka, vyčerpání z horka nebo k přehřátí mozku, tzv. úžehu, který může způsobit až smrt. Abyste letnímu přehřátí předešli, dodržujte několik zásad.

Hlídejte si pitný režim i jídlo
Kolik toho vypijete, byste si měli hlídat každý den, ale v letních měsících je to obzvlášť důležité. Nejlepší volbou je samozřejmě obyčejná, neperlivá voda, které byste měli vypít až dvakrát tolik, co normálně. Nejlepší je pít často, po malých dávkách, a to před cvičením, během něj i po něm. Vždy se ale snažte pít dřív, než máte žízeň. To totiž už znamená, že došlo k dehydrataci organismu. Neuškodí občas svůj pitný režim zpestřit minerální vodou, nebo vodou s citrónem.

Soustřeďte se i na to, co jíte. Zapomeňte na kalorické bomby,všechna ta sladká, tučná a těžká jídla by vám neudělala příliš dobře. Jezte hodně ovoce a zeleniny a dobře stravitelná jídla.

Plavejte
Ochazujte se přímo ve vodě. I když normálně plavání a dalším vodním sportům neholdujete, v létě je to příjemné zpastření a zároveň i ochlazení. A takový uplavaný kilometr spotřebuje hodně kalorií.

Necvičte přes den
Chcete-li se věnovat venkovním aktivitám, ať už běhu, jízdě na kole či bruslích, nedělejte tak během dne, kdy jsou teploty nejvyšší. Za pohybem vyrazte nejlépe hned po ránu, nejste-li ranní ptáče, tak alespoň odpoledne po práci. I tak se pohybujte spíše ve stínu než na přímém slunci, výborný bude nějaký park či les.

Na cvičení se oblečte do vzdušného oblečení, nejlépe světlých barev. Existuje řada speciálního funkčního oblečení, které ochlazuje tělo a zanechává ho v suchu i při aktivním pohybu v horkém počasí. Oči chraňte slunečními brýlemi a hlavu pokrývkou. Nezapomeňte na kvalitní opalovací krém.

Pokud je opravdu teplo, snižte intenzitu cvičení a zkraťte jeho dobu. V létě, kdy se teplota pohybuje kolem 35 °C, můžete cvičit klidně jen půl hodiny, a pokud vám to nestačí, tak půl hodiny 2x denně.

Pokud se vám začnou dělat mžitky před očima, začne se vám motat hlava nebo pociťujete dechovou nedostatečnost, měli byste se na chvíli sednout do stínu a doplnit tekutiny, abyste předešli nepříjemným zdravotním následkům.

Ale víte, jak nejlépe odolávat vysokým venkovním teplotám? Zavřete se do klimatizovaného fitcentra, kde vás čeká příjemné klima. Jako třeba u nás 🙂



VSTUPNÍ DIAGNOSTIKA POHYBOVÉHO APARÁTU ZDARMA V PŘÍPADĚ VYUŽITÍ TRENÉRSKÝCH SLUŽEB.